Muffini

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. sep 2004 7:45

Pri nas smo morali kupiti kar tri pekače, zdaj imam dva silikonska - enega za 8 iz Ikee, za 12 iz Merkurja, so imeli akcijo in pa še navadnega za 12, ups, pa še za mini in enega za orjaške... Navadno pa mi uspe stlačiti v pečico 3. Loni

pina  

član od: 22.4.2003

sporočila: 49

17. sep 2004 8:42

Pozdravljeni! JAz bi samo vprašala za nasvet glede peke mufinov: delala sem tiste s čokolado in višnjami. Po navodilih piše, da dam najprej pečt testo brez višenj, enkrat vmes pa dodam še višnje. In kaj se mi je zgodilo: dno muffina je bilo prav zbito-na pogled ne preveč lepo. Pekla sem jih v pekaču, uporabila pa sem polnozrnato moko. Kje sem ga polomila? Lp Nina

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

17. sep 2004 18:08

Pina, zaradi polnozrnate moke so po definiciji bolj zbiti, sploh če je recept za belo moko. Običajno ljudi, ki zavestno uporabljajo polnozrnato moko, to ne moti. Drugi razlog je lahko pecilni in soda. V knjigah poudarjajo, da če mafini vsebujejo kislo sestavino (jogurt, kislo mleko ipd.), se sode ne sme v celoti zamenjati s pecilnim, nekaj že, ne pa vse. Ameriški recepti imajo nenormalno velike količine pecilnega, jaz dajem največ 1 žličko na 12 mafinov, niti cele vrečke ne. S tem se seveda vnaprej sprijaznim, da jih ne bo razganjalo, da ne bomo čisto puhasti in balonasti. In tretje: vsaj pri biskvitnem testu (za mafine je sicer umešano testo, kar je nekoliko podobno) velja, da če vmes odpreš pečico, nekaj doložiš in pečeš dalje, testo pade skupaj in je zbito. Vem, da nekateri recepti to zahtevajo, vendar kar se mene tiče, ignoriram in dam vse skupaj. Mogoče se zaradi tega sadje malo bolj pogrezne, to je pa tudi edina "škoda". Tortica, mafini so iz umešanega testa. To je v bistvu kot marmorni kolač. Lahko pa so bolj podobni težki masleni biskvitni masi oz. vsem tistim različnim rezinam, kockam ipd., ki jih pečemo v navadnem pekaču, s kakavom, mletimi orehi, sadjem ipd. Gotovo poznaš in gotovo si že jedla. Je pa res variacij, kolikor ti domišljija deluje in shramba nudi. Tudi jaz ti svetujem, da kupiš 2 silikonska pekača po 6 mafinov, to gre v en nivo. Sicer lahko narediš iz polovične mase samo 6 mafinov, vendar za tole jaz ne bi prižigala ne mikserja ne pečice. Eno je, da ti bodo doma mafine tako ali tako pojedli, tako da boš lahko vesela, če bo sploh ostalo za malico v službi. Drugače imaš lahko nekje za dva dni, več ne, ker postanejo suhi. Mafini bi se naj pojedli isti dan, razen izjem, še gre drugi dan, potem mogoče še kaj reši mikrovalovna, potem je konec. In še moja skrivnost: mafine redno pečem samo zase za malico v službi. In sicer takšne, da jih doma ne marajo in mi jih pustijo pri miru. V bazi je krasen recept Mafini z ovsenimi kosmiči in jabolki, približno tako, povej, če ne najdeš. Super so, ker niso preveč sladki, prava malica in ne sladica. Potem pečem še korenčkove, enako super tudi drugi dan, so ena tistih izjem. Ponavadi jih spečem dve masi, tj. 24 mafinov, dam jih v zamrzovalnik. Ko jih želim, jih zvečer nekaj vzamem ven, dam v polivinil vrečko in v torbico, naslednji dan v službi so odtajani in krasni. Pozimi dam vrečko v službi na radiator, do malice se pogrejejo kot iz mikrovalovne. To so moji majhni triki - pa nikomur ne povej... Pozdrav, Fani

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

18. sep 2004 10:32

Fani, a imaš kakšen poseben recept za korenčkove mafine? Nisem navdušena nad korenjem v pecivu, enkrat sem pa jedla odlično korenčkovo torto pri Mihalek v Šiški: lahka, sočna, okusna. Mislim, da so morali biti noter lešniki. Imaš mogoče kakšen tak recept? Simona Sporočilo je spremenil(a) cirila dne 18. sep 2004 10:32:53

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

20. sep 2004 7:41

Kupila sem silikonski pekač za mini muffine (za 12). Sem tudi že spekla (čokoladne z orehi in polnozrnato moko) . Bom pa poskusila še kak drug okus, v mislih imam ravno te z ovsenimi kosmiči in jabolki. Vsekakor iščem nekaj kar ni sladica in je hranilno in zdravo - za malico. Bolj kot za mojo malico pa mi gre za malico mojega gimnazijca, ki ob enem samem sendviču težko zdrži do poznega popoldneva, ko se vrne iz šole. Jaz pa se tudi ne zapodim takoj med lonce, pri nas imamo pozno kosilo-zgodnjo večerjo, pa še to nekaj simpl. Fani, lahko zaupaš še kak recept za ne preveč sladke muffine? Korenčkove? Glede gretja na radiatorju...bom tiho kot miška, nikomur ne bom povedala!

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

20. sep 2004 11:39

Jaz delam čebulne, makove, s popečeno slanino, sirove... Glavno je, da najdeš eno osnovni recept, ki ti ustreza, potem pa lahko uporabiš domišljijo po mili volji. Loni

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

20. sep 2004 13:02

Loni, kako izgledajo muffini s popečeno slanino ali s sirom. Kako izgleda osnovni recept, da si bom sama izmišljala variacije-seveda, ko bom recept obvladala. Lepo prosim za recept.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

20. sep 2004 14:35

Bom pobrskala doma, ker knjigo, v kateri sem našla mušter, sem ravno posodila prijateljici, da si ogleda del z mafini. Kar se pa slanine tiče, jo enostavno narežeš, popeceš in vmešaš med suhe sestavine. Sirove pa narediš lahko kot sirove žemljice, jih samo po vrhu posuješ, lahko pa tudi dodaš nariban sir, še boljši so s parmezanom ali zbrincem. Loni

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

22. sep 2004 6:34

Prekopirala bom svojo celotno zbirko slanih mafinov. Avtorji so raztreseni po več forumih, še kakšna knjiga je vmes. Pozdrav, Fani **** Osnovni slani mafini * 4 dl moke* 2 zlicki pecilnega praska* 3 jajca* 2 dl navadnega jogurta* 3 zlice olivnega olja* ½ zlicke soli Najprej zmesamo tekoce sestavine, potem dodamo suhe in dobimo gosto testo. Dopolnimo, nadevamo v modelčke, pecemo 25-30 minut na 200°C.®Varianta sirova: testu dodamo nariban sir, zmesamo in nadevamo v papirnate modelcke.®Varianta puran: testo nadevamo v papirnate modelcke, cez potresemo na koscke narezane rezine prekajenih puranjih prsi, v vsak muffin vtisnemo zlicko mehkega sira z drobnjakom.®Varianta: testo nadevamo v modelčke, v vsakega vtisnemo nekaj kosckov feta sira in nekaj kosckov popecenih buck ali jajčevcev, ki jih prej narezemo, nasolimo, pustimo, da spustijo vodo, popecemo na olivnem olju. Korenčkovi mafini * 38 dag moke* 3 žličke pecilnega, 1žlička sode* cimet* 3 jajca* 12 dag olja (¾ jogurtovega lončka)* 12 dag sladkorja (5 žlic)* 2,4 dl jogurta* 16 dag korenja (4 večji korenčki) 15 mafinov. Dobri so tudi naslednji dan. Krompirjevi mafini * 31 dag moke* 3 žličke pecilnega, 1žlička soli* 2 jajci* 1 jogurt ali sladka smetana (120 g)* 3,6 dl mleka* ½ drobno narezane čebule* 16 dag zmečkanega krompirjaV maso lahko dodaš še šunko, nariban sir ipd. Moja izkušnja-korenčkovi: res so dobri tudi naslednji dan, lahko je še manj sladkorja, raje samo 1 žlička pecilnega in 1 žlička sode, lahko je manj maščobe (½ jogurtovega lončka). Kreolski mafinsi * 30 dag moke* 2 žlici pecilnega praška, ½ žličke soli* 2 žlici polente* 1 žlička zmletega čilija* 2 jajci* 3,5 dl mleka* 15 dag raztopljenega masla* ½ rdeče ali zelene paprike, narezana na majhne koščke* 1 majhna sesekljana čebula* 10 dag naribanega sira Česnovi mafinsi * 25 dag moke* 4 žlice pecilnega praška, ½ žličke soli* 1 jajce* 1 jedilna žlica sladkorja* 3 žlice raztopljenega masla* 2 dl mleka* 1 jedilna žlica nasekljanega drobnjaka* 3 stroki drobno nasekljanega česna Mafini s koruzo * 1½ skodelice moke* 2 žlički pecilnega praška* 2 žlici naribanega parmezana* ½ žličke soli* sveže mlet poper* 2 jajci* cca ½ skodelice mleka* pločevinka koruze (440 g)* 2 mladi čebuli 1 skodelica = 2,5 dl Zmešaš suhe sestavine.Koruzo odcediš, tekočino iz pločevinke z mlekom raztegneš do 1 skodelice. Stepeš jajca, dodaš koruzo, mleko in čebulo.Zmešaš suhe in mokre sestavine. Razdeliš v pekač, na vrhu malo potreseš z mleto papriko. Pečeš pri 200°C 14-16 minut.iz knjige Marvellous muffins, Nova Zelandija Skutni mafini * 1½ skodelica moke* ½ žličke pecilnega* ½ žličke sode, ½ žličke soli* 1 veliko jajce* ¾ skodelice rjavega sladkorja* ¼ skodelice margarine* 1 skodelica skute* ¼ skodelice mleka ®Varianta Mafini iz skute in drobnjaka: * 2 lončka večnamenske moke* 1 žlica kristalnega sladkorja* 2,5 žlički pecilnega praška, ½ žličke soli* 1,5 žlička suhega drobnjaka, malo popra* 1 veliko jajce* 1 lonček sveže skute* ½ lončka mleka* 4 velike žlice masla* 1,5 žlice nasekljane čebule Za 12 kosov, 1 lonček = 2 dl. Zmešaj moko, sladkor, pecilni prašek, drobnjak, sol in poper. V drugi posodi zmešaj jajce, skuto, mleko, stopljeno maslo in čebulo. Prelij k suhim sestavinam in počasi mešaj, dokler se suhe sestavine ne namočijo.Modelčke (tudi papirnate) namaži z maslom in peči 15-20 minut na 190°C oz. dokler niso prožni na dotik v sredini.Pri teh mafinih je res najbolje, da uporabiš papirnate modelčke, ker se zelo radi primejo. Mafinsi s čebulo in slanino * 35 dag moke* 4 žlice pecilnega praška, ½ žličke soli* 2 jajci* 0,7 dl mleka* 25 dag kisle smetane* 1 čebula* 20 dag slanine Slanino narežeš na majhne kocke in hrustljavo popečeš v kozici, maščobo dobro odcediš. Čebulo nasekljaš in popečes v maščobi od slanine.Popečeno čebulo in slanino dodaš čisto na koncu, ko so mokre in suhe sestavine že premešane. Mafini z bučkami * 1 skodelica moke* 1 skodelica polnozrnate moke* 2 žlički pecilnega praška* ½ žličke soli* ¾ skodelice skuhane in zmečkane buče* ½ skodelice rjavega sladkorja* ¼ skodelice olja* ¼ skodelice mleka* ½ skodelice rozin* začimbe (cimet, ingver, vanilija; za medenjake)1 skodelica je 250 ml. So fini sočni. Za zimo si kar zapakiram v vrečke speštane buče po porcijah za eno maso. Bučni kruh (mafin) * 1 skodelica moke* 1 skodelica rjavega sladkorja* 1 žlica pecilnega praška* ¼ žličke sode, ¼ žličke soli* 1 žlička cimeta* ¼ žličke muškatnega oreščka* 1/8 žličke mletega ingverja ali nageljnovih žbic * 1 skodelica bučnega mesa* ½ skodelice mleka* 2 jajci* 1/3 skodelice masla* 1 skodelica moke* ½ skodelice lešnikov* ½ skodelice rozin V veliki skledi zmešaj 1 skodelico moke, rjavi sladkor, pecilni prašek, cimet, sol, jedilno sodo, muškatni orešček in ingver oz. nageljnove žbice. Dodaj bučo, mleko, jajci in razmehčano maslo. Počasi stepaj, dokler se sestavine ne sprimejo, nato pa 2 minuti z maksimalno hitrostjo. Dodaj še 1 skodelico moke. Na koncu vmešaj sesekljane lešnike in rozine. Uporabi ozek podolgovat pekač. Peci približno 1 uro na 180°C. Ohlajen kruh zavij in pusti čez noč. ®Varianta Preprost bučni kruh: * 1¾ skodelice moke* 1½ skodelice sladkorja* 1 žlička jedilne sode* ¾ žličke soli* ½ žličke cimeta* ½ žličke muškatnega oreščka * 1 skodelica buč* 1/3 skodelice vode* ½ skodelice olja* 2 jajci* 1 vanilin sladkor V skledi zmešaj skupaj vse suhe sestavine. V drugi skledi zmešaj vse mokre sestavine z bučo vred. Mokro mešanico vlij in vmešaj v suho. Peci v namaščenem pekaču 1 uro pri 180°C.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti